Skip to content ↓

Leadership Team

Mrs A Birch

Executive Headteacher

Miss M Jones

Head of School

Mrs C Rough

Director of Finance & Resources

Mr P Jackson

Deputy Director Community and Teaching School

Miss D Moore

Head Of Sixth Form

Mr N Dipple

Assistant Head Primary Achievement

Mr S Kelleher

Assistant Head Secondary, Behaviour and Wellbeing

Mrs A Braisted 

Assistant Head Inclusion

 

Extended Leadership Team

Mr R Rosslyn

Assistant Director - Sixth Form & Post-19

Mrs C Parry

Assistant Director - Communication 

Mr M Sims

ICT & Network Manager

Mrs S Downing

Teaching, Learning & Curriculum Lead – Early Years

Mrs S Hargood

Teaching, Learning & Curriculum Lead – Sixth Form

 

Teachers

Mrs E Guiot

Acorn

Ifield Nursery Teacher - King's Farm School

Mr E Stubbles

Cedar

Foundation Teacher

Mrs S Downing

Rowan

KS1 Class Teacher

Miss L Bridge

Ash

KS1 Class Teacher

Miss L Shaw

Beech

KS1 Class Teacher

Miss E McCormack

Beech

KS1 Class Teacher

Mr D Rose

Oak

KS2 Class Teacher

Mrs E Best

Hazel

KS2 Class Teacher

Mrs S Shears

Sycamore

KS2 Class Teacher

Mrs A Ciuche

Willow

KS2 Class Teacher

Mrs A Vitalis

Chestnut

KS2 Class Teacher

Mrs R Fahey

Maple

KS2 Class Teacher

Miss G Shipp

Maple

KS2 Class Teacher

Mr R Gardiner

Heron

KS3 Form Tutor, P.E. Co-ordinator, KS3 & 4 Humanities

Mrs K Cuffe

Heron

KS3 Form Tutor, English Teacher

Miss L Hall

Magpie

KS3 Form Tutor

Mrs A Robinson

Magpie

KS3 Form Tutor, Art Teacher

Ms K Bennett

Robin

KS3 Form Tutor

Mrs J Dean

Woodpecker

KS3 Form Tutor

Miss V Kwamin

Woodpecker

KS3 Form Tutor, Secondary English

Mr R Skirving

Owl

KS4 Form Tutor, PE Teacher

Mr F Rook

Owl

KS4 Form Tutor

Miss H Boyd

Hawk

KS4 Form Tutor, Music Teacher

Mr A Oteju

Kestrel

KS4 Form Tutor

Mrs S Hargood

Thames

KS5 Tutor Ifield Sixth Form

Mrs T Hammond

Medway

KS5 Tutor Ifield Sixth Form

Mrs N Marriott

Medway

KS5 Tutor Ifield Sixth Form

Mrs M Barry

Darenth

KS5 Tutor Ifield Sixth Form

Teaching Assistants

Ifield School

Mr E Acquah

Mrs M Ahluwalia

Mrs C Ayley

Mrs H Bansil

Miss N Bartholomew

Mr D Baththgate

Miss L Battershill

Miss S Bewick

Miss S Boswell

Miss D Bridge

Miss C Bultman

Mrs A Buss

Mrs T Caselton

Mr S Cassingham

Miss C Church

Miss T Columb

Miss H Currie

Miss H Dadson

Mrs J Davies

Mrs J Dickman

 

Miss Z Dobson

Mrs N Elsahhar

Mr P Feighery

Miss T Ficchi

Miss N Fitzgerald

Miss E Gardiner

Miss N Gardner

Mrs E Gashi

Mrs S Giordano

Ms S Goodwin

Mrs M Guest

Mrs C Gunning

Mrs T Gunning

Mrs F Haffy

Mrs K Hearnden

Mrs K Heather

Miss K Howe

Mrs M Hughes

Mrs J Humphries

Miss N Hurst

 

Miss R James

Mrs P Kaur

Miss J Kwamin

Mrs K Leydon

Mrs M Long

Mrs K Maltby

Miss R Morfett

Miss H Morris

Mrs H Murphy

Mrs N Myers

Miss E Orrell

Mrs A Panaser

Mrs S Panesar

Miss R Pay

Miss M Porter

Miss N Puddle

Miss L Ramsay

Mr J Rattenbury

Mrs J Rumley

Mrs D Ruth

Mr J Sargent

Mrs S Sedge

Mrs H Sillah

Mr J Styles

Miss C Swindells

Miss K Tedder

Mr F Topps

Mrs M Turley

Mrs J Wadsworth

Mrs J Wakefield

Mrs S Wakelin

Ms N Wallington

Ms V Warren

Miss Z Webber

Mrs S Weeks

Miss L White

Miss C Whitehead

Mrs K Wright

Pre-School

 

Miss S Begum

Mrs E Shaw

Miss L Tomlinson

 

Sixth Form

Mrs S Adenaike

Mr M Bridle

Mrs K Brown

Mrs D Cook

Mrs D Dodd

Mrs M Elliott

Mrs T Fearne

Mrs S Feighery

Mrs S Hardman

Miss L Mackley

Mrs S Neath

Mrs S O'Neill

Miss L Packer

Mrs T Philpot

Mr I Purdy

Mrs N Ramsell

Miss S Scott

Miss C Windsor

 

 

Job Coaches

Ms A Achim

Mrs A Atkinson

Miss R Boyd

Mrs S Brady

Mrs K Greenwood

Mr S Humphries

Mr R Lynes

Mrs D Pardey

Mr A Rough

Miss S Scott

Mrs A Ward

 

 

 

 

 

Finance & Administration, Site Team and Caretakers

Mrs D Bradford

Finance Officer & Ifield Smile

Mrs D Todhunter

School Secretary

Mrs T Kewell

Pupil Services Officer

Mrs L Picton

Personnel Officer

Mrs C Shed

Clerk to the Governors

Mrs C Hall

Smile Centre Administrator

Mrs E Iaquaniello

Smile Administrator

Mrs L White

Administrative Officer

Mrs S Bains

Management Information Officer

Mr P White

Site Manager

Mr A Hearnden

Caretaker

Mr R Todd

Caretaker

Mr E Acquah

Relief Caretaker

Miss B Hayes

School Cleaner

Miss L Hayes

School Cleaner

Miss C Gibson

School Cleaner

Mrs M Cumiskey

School Cook

Mrs L Boyne

Assistant Cook

Mrs L Roach

Kitchen Assistant

Miss T Ryder

Kitchen Assistant

Mr F Webb

Community Bus Driver

Mr B Bullen

Woodland Manager

Mrs A Swain

Administrative Officer

Mrs F Elliot

Internship & work related learning liaison
 

Specialist Teams

Speech and Language

Mrs C Parry

Speech and Language Therapist

Mrs K Jewell

Speech and Language Therapist/ Intensive Interaction Coordinator

Miss A Henderson

Speech and Language Therapist

Miss C Ng

Speech and Language Therapist

Mrs L Smith

Speech and Language Assistant

ICT

Mr M Sims 

ICT & Network Manager

Mr J Andrew

ICT Technician 

Miss J Nayler

ICT Technician 

Medical

Mrs D Cooper

School Nurse

 
  • Ofsted Outstanding
  • Ofsted Outstanding 2012/2013
  • Ofsted Outstanding 2010/2011
  • The Cedar Federation
  • SEN Specialist Schools
  • Sport England
  • Healthy Schools
  • International School Award
  • Thames Teaching Alliance
  • CLASS
  • Kent County Council
  • Ifield Smile
  • iNet
  • Financial Management Standard in Schools
  • Olympic & Paralympic Values
  • RFS